HOME Akumulátory Elektromotory Motory Nabíječky Přijímače RC soupravy Regulátory Serva Stavebnice Vrtule
BAZAR   Download   JAK OBJEDNÁVAT - FAQ   Odkazy   Manuály   Žebříček RC souprav   Kontakt   Email-objednávka

Schulze LiPoCard - návod

 
ÚVOD

Nabíječka Schulze LiPoCard je špičková nabíječka s integrovaným balancerem pro nabíjení 1-4 článků Li-Ion, Li-Pol a Li-Fe. LiPoCard lze připojit také přes speciální kabel k PC. Ovládání je pomoci dvou tlačítek (+ = Start, -) nebo poloautomatické pomoci sady BalCab 10 ze které lze snadno zhotovit 3 speciální servisní kabely s konektory, které po připojení k nabíječce definují typ a počet nabíjených článků v akupacku a nabíjecí proud (dle hodnoty vpájeného rezistoru nebo nastavení trimru).

ZKRÁCENÝ NÁVOD ZE SPODNÍ STRANY NABÍJEČKY

Nastavení spodního limitu napájení nabíječky - přidržte tl. POR a zároveň připojte napájecí napětí. LEDky postupně zhasnou a limit je nastaven na 9 V (platí až do odpojení nabíječky od zdroje).
Nastavení typu a počtu nabíjených článků a nabíjecího proudu - stiskněte obě ovládací tlačítka; typ článků zvolte tl. + a uložte tl. -. Potom opět zmáčkněte tl. + a nastavte tl. + počet nabíjených článků - uložte opět tl. -. Nakonec tl. + nastavte hodnotu nabíjecího proudu a uložte tl. -. Při nastavení LEDky opticky indikují nastavované parametry.
Nabíjení bez balančního (servisního) kabelu - připojte akupack - LED typu článků bliká, stiskněte tl. Start (+) a akumulátor je nabíjen (blikají LEDky nabíjecího proudu) - vše je OK. Po úplném nabití se nabíjení ukončí - rozsvítí se zelená LEDka.
Nabíjení s běžným servisním konektorem SCA_x (používá f. Graupner a MGM compro) - připojte akupack silovými vodiči - LED typu článků bliká. Potom připojte servisní kabel - rozsvítí se LED počtu článků. Stiskněte tl. Start - dále je vše shodné s předešlým odstavcem.
Nabíjení s balančním kabelem Schulze BalCab 10 (=servisní kabel Schulze) - připojte balanční kabel od akupacku (LEDky zobrazí typ a počet článků a nabíjecí proud). Při nabíjecím proudu vyšším než 1 A připojte i silové vodiče! Zmáčkněte tl. Start - dále je vše shodné s předešlými odstavci.
Chybová hlášení - LEDky v případě problémů indikují chybové stavy: obrácená polarita, vybitá autobaterie, rozdíl mezi skutečným a nastaveným počtem článků, limitní nižší nebo vyšší napětí článku.

BEZPEČNOSTNÍ DOPORUČENÍ

Při připojování akupacku k nabíječce připojte nejdříve silové kabely a až poté balanční/servisní kabel.

1. ZAPNUTÍ NABÍJEČKY

Po vybalení nabíječky z krabice připájete k napájecím kabelům kvalitní krokosvorky a na silové kabely zlacené konektory pr. 4 mm. Silové kabely je vhodné vzájemně zkroutit a případně zkrátit.
Nabíječku připojte na zapnutý síťový zdroj nebo na 12 V autobaterii. Po krátkém testu LEDky zobrazí na jaké poslední nastavení je nabíječka nastavena (typ a počet článků, nabíjecí proud).
Při případném chybném zadání nových parametrů je nutné min. 3x stisknout tl. -. Při přidržení stlačeného tlačítka + budou změny např. nabíjecího proudu prováděny rychleji.

NABÍJENÍ S BALANČNÍM/SERVISNÍM KABELEM BalCab 10

K nabíječce LipoCard doporučujeme přikoupit sadu BalCab 10. Je to sada která umožňuje zjednodušit nabíjení akupacků a prakticky i zamezit chybám při obsluze nabíječky. Bez této sady není možné balancovat jednotlivé články v akupacku.
Sada obsahuje 3 speciální konektory, 3 trimy a několikažilový kabel s českým návodem který popisuje zhotovení balančního/servisního kabelu - lze tedy zhotovit 3 různé servisní kabely (pro různý počet článků s rozdílným nabíjecím proudem a typem aku).
Zhotovení - v podstatě se jednoduchým způsobem sestaví speciální konektor a dle typu a počtu článků se kabel připájí k akupacku a na 3 vodiče se připájí trimr kterým se nastaví nabíjecí proud akupacku pomoci ohmmetru (1 kOhm = 1 A). Celý tento servisní kabel je napevno připájen k akupacku nebo na jeho konec připájíme protikus servisního konektoru našeho akupacku.
Tip: Místo trimru lze použít rezistor (odpor) konkrétní hodnoty nebo lze použít malý dvoupolový konektor a na tento připojovat protikus s připájeným externím rezistorem různé hodnoty (50 - 3850 Ohm) - takto lze měnit nabíjecí proud pro nabíjený akupack (pomalejší nabíjení doma proudem 0,5 C a rychlejší nabíjení na letišti proudem 1 až 3 C).HOME Akumulátory Elektromotory Motory Nabíječky Přijímače RC soupravy Regulátory Serva Stavebnice Vrtule
BAZAR   Download   JAK OBJEDNÁVAT - FAQ   Odkazy   Manuály   Žebříček RC souprav   Kontakt   Email-objednávka