HOME Akumulátory Elektromotory Motory Nabíječky Přijímače RC soupravy Regulátory Serva Stavebnice Vrtule
BAZAR   Download   JAK OBJEDNÁVAT - FAQ   Odkazy   Manuály   Žebříček RC souprav   Kontakt   Email-objednávka

Stavba křídla z polystyrénu snadno a rychle

Materiál a pomůcky

1) Pěnový polystyrén lze koupit ve stavebninách - dodávájí se tabule o rozměru 1 x 1 m nebo 0,5 x 1 m. Vybereme tloušťku 5 centimetrů nebo případně větší.
2) Odporová pila - zhotovíme si rám o takové velikosti, aby jsme mohli snadno řezat z tabule polystyrenu výše uvedeného rozměru, což znamená, že délka řezacího drátu bude 1,1 metru. Jako řezací drát použijeme ocelovou strunu o průměru 0,4 mm.
3) Zdroj pro napájení pily - postačí obyčejná autobaterie o napětí 12 V. Odběr proudu se pohybuje kolem 2 A. Správnou teplotu řezacího drátu nemusíme ani regulovat - postačí ji zhruba nastavit délkou přívodních vodičů k pile. V praxi se osvědčila délka vodičů cca 2 x 3 metry o průřezu cca 1 mm2.
4) Polyřez - je jednoduchý přípravek, který velmi usnadňuje řezání polotovarů křídel při "jednomužné" obsluze. Lze s ním snadno vyrobit obdélníková i lichoběžníková křídla.
Polyřez

Výroba šablon a řezání

1) Pomoci italského programu Profili si na PC vybereme profil křídla a vytiskneme ho 2 x na obyčejný papír na tiskárně.
2) Papír přilepíme na Sololak nebo překližku (tl. 3 mm).
3) Lupénkovou pilkou vyřežeme celý profil s přídavkem cca 0,5 až 1 mm a následně přesně zabrousíme smirkovým papírem.
4) Do obou žeber vyvrtáme několik otvorů pr. 1 mm pro špendlíky. Tyto otvory vrtáme především v místě "osy profilu", která je velmi důležitá pro správné ustavení žeber na blok.
5) Obě tato žebra upevníme pomoci špendlíků a přilepíme bodově rychletuhnoucím epoxidem (NE Purexem) na předem připravený blok, který má rozměry 700 mm (NE více) a druhý rozměr je hloubka křídla mínus náběžná a odtoková lišta. Rozměr 700 mm je maximálně možný, který se dá na výše uvedené pile zhotovit. Jinak se totiž řezací drát značně prohýbá a profil křídla je značně nepřesný.
6) Žebra ustavíme tak, aby osa křídla byla 2 až 3 centimetry od spodu bloku a zároveň tak, aby byly při řezání vytvořeny negativy na konci křídla - cca 5 mm.
7) Křídlo vyřežeme pomoci Polyřezu - nejprve horní stranu, potom spodní. Náběhy a výběh pro řezání tvoří přední a zadní části šablon.
8) Pokud budeme zhotovovat křídlo o větším rozpětí je nutné, aby jsme polotovary po vyřezání k sobě slepily - např. Purexem.
9) Při řezání se nám může stát, že vyřezané polotovary nebudou mít tvar dle šablon - při řezání se pohne šablona atd. V tomto případě je lepší polotovar zhotovit znovu; tmelení apod. nemá význam, poněvadž je vadný i negativní polotovar, který budeme potřebovat při lepení tuhého - balzového potahu.

Potahování

1) Slepené polotovary potáhneme balzou tl. 1 až 2 mm, kterou si pomoci široké lepící pásky slepíme na potřebnou hloubku.
2) Balzu potřeme po celé ploše Purexem a následně nalepíme na polotovar. Celek umístíme do negativních polyst. šablon, které nám zbyly po řezání a zatížíme.
3) V případě, že křídlo má mít křidélka, je nutné zhotovit před potažením balzou "kanálky" pro káblíky serv, případně pro táhla či lanovody. Tyto kanálky zhotovíme upravenou smyčkou pistolové páječky.
4) Rovněž je nutné, pokud má křídlo tenký profil, zhotovit zářezy pro nosníky, které značně vyztuží celé křídlo. Nosníky následně do polyst. polotovarů vlepíme.

Dokončovací práce

1) Obě poloviny křídla po potažení slepíme Purexem a olaminujeme dvěma vrstvami skelné tkaniny 80 g/m2 (před slepením polovin křídla můžeme zesílit střed křídla vlepením bukových kolíků).
2) Pokud křídlo bude dělené, vyřežeme ostrým nožem zářezy pro lože spojky křídla. Výřez v každém křídle by měl být minimálně 15 x 2 centimetry. Spojkou křídla bude duralová trubka průměru 10 mm, která se dá použít až do rozpětí celého křídla 2,5 m (u větroně). Trubku případně zevnitř vyztužíme vlepením bukové kulatiny průměru 8 mm.
3) Lože spojky zhotovíme z kvalitních lišt tl. minimálně 3 mm a trubky např. papírové o vnitřním průměru 10 mm. Papírovou trubku vlepíme sekundovým lepidlem mezi 2 lišty, které jsme předem vlepili do obou polovin křídla. Sklon papírové trubky musí být takový, aby jsme zachovali správné vzepětí celého křídla (vše lepíme sestavené v polyst. šablonách, které nám zůstaly při zhotovení polotovarů křídla).
4) Potom do volného prostoru kolem papírové trubky vlepíme epoxidem další lišty, které jsme předem upravili na trojúhelníkový tvar.
5) Konce křídla olaminujeme skelnou tkaninou nebo přilepíme balzové koncové oblouky.
6) Celé křídlo přebrousíme, případně vytmelíme a potáhneme nažehlovací fólií.

HOME Akumulátory Elektromotory Motory Nabíječky Přijímače RC soupravy Regulátory Serva Stavebnice Vrtule
BAZAR   Download   JAK OBJEDNÁVAT - FAQ   Odkazy   Manuály   Žebříček RC souprav   Kontakt   Email-objednávka